Bankowość

Usługi bankowe drożeją

Szukamy coraz tańszych kont bankowych, a okazuje się, że usługi bankowe jedynie drożeją. W pierwszym półroczu 2018 roku średnie ceny za takie usługi zdrożały – jak informuje Narodowy Bank Polski.

Przede wszystkim zdrożało to, z czego korzystamy najczęściej, czyli m.in. opłaty za prowadzenie rachunków bankowych i za dyspozycje, które zlecamy w placówkach. Narodowy Bank Polski porównał w swoim aktualnym raporcie średnie ceny usług bankowych w grudniu 2017 r. oraz czerwcu 2018 r. Dla porównania pod uwagę wzięto dane z siedemnastu banków – zestawiono ze sobą opłaty za prowadzenie rachunku, opłaty za zlecenie przelewów, a także wysokość opłat za obsługę karty debetowej lub płatniczej.

Wyniki jasno pokazują, że w pierwszym półroczu średnia cena za prowadzenie podstawowego rachunku płatniczego to 5,16 zł, czyli w porównaniu do grudnia 2017 r. wzrosła o 0,13 zł, czyli o 2,58 proc. To jednak nie wszystko – więcej płacimy także za obsługę karty i zlecanie przelewu w placówce.

Droższe są także operacje realizowane w oddziałach – stawki za zlecenie w oddziale banku przelewu oraz realizację przelewu natychmiastowego wzrosły o 0,36 zł. Ponadto zdrożały też stawki za przelewy realizowane przez bankowość telefoniczną, a także średnie stawki za przewalutowanie transakcji kartowych.

Średnia opłata za kartę debetową wynosi miesięcznie 4,78 zł – odnotowujemy zatem wzrost o 0,24 zł, czyli o 5,29 proc. Bez zmian pozostała zaś opłata za korzystanie z bankomatów własnych – ok. 19 groszy, ale za to korzystanie z bankomatów obcych jest tańsze.

KKw,fot.stux/Pixabay