transport_miedzynarodowy
Firma

Firmy transportowe w Polsce

Z usług transportowych korzystają zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa, które realizują przewóz towarów na terenie Polski i Europy. Niezależnie od potrzeb, warto wybrać rzetelną i profesjonalną firmę przewozową, aby bezpiecznie przetransportować ładunek. Na co należy zwrócić uwagę korzystając z usług firmy transportowej?

Rodzaj transportu

Firmy transportowe (np.: Maripol) w Polsce dysponują zróżnicowaną flotą w zależności od zakresu usług i specjalizacji. Wybierając przewoźnika należy zastanowić się, jakiego rodzaju transportu potrzebujemy np. do towarów zwykłych, drobnicowych, ponadgabarytowych, paletowych, ADR czy wymagających warunków chłodniczych. Ładowność jest uzależniona od rodzaju towarów – zwykle od 1,5 tony do 24 ton. Niektóre firmy transportowe specjalizują się w konkretnych rodzajach transportu, dlatego warto dokładnie zapoznać się z ofertą. Aby transport dotarł do miejsca docelowego w nienaruszonym stanie, warto również wziąć pod uwagę stan pojazdów. Flota powinna posiadać aktualne przeglądy stanu technicznego, a pojazdy regularnie wymieniane na nowsze.

Zasięg świadczonych usług

Polscy przewoźnicy nie tylko realizują sam transport towarów, ale również oferują dodatkowe usługi. Podstawą jest oczywiście załadunek i rozładunek towaru. Odpowiednie ułożenie przesyłek w pojeździe minimalizuje ryzyko ich uszkodzenia. W zależności od rodzaju ładunku (np. meble czy sprzęty), zapakowanie i zabezpieczenie przesyłek należy do obowiązków klienta. Jednak profesjonalne firmy również oferują tego typu usługi, odciążając zleceniodawcę. Doświadczone firmy transportowe w Polsce posiadają szeroką gamę pojazdów dostosowaną do różnego rodzaju transportu – kontenery, firanki, plandeki, chłodnie, naczepy czy zestawy objętościowe. Realizują ekspresowy transport door-to-door zarówno dla mniejszych przesyłek, jak i niestandardowych i wielkogabarytowych.

Niezbędne certyfikaty i ubezpieczenie

Podejmując współpracę z przewoźnikiem należy się upewnić, czy posiada niezbędne certyfikaty. Do transportu niektórych ładunków wymagane są również dodatkowe uprawnienia. Firma musi posiadać ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika (OCP). Niektórzy przewoźnicy oferują polisę nawet do 500 tys. Euro. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że przesyłka jest w dobrych rękach.

Ewel/ fot: Schwoaze / pixabay