biuro-nowe
Firma

Jak pozyskać środki na rozwój przedsiębiorstwa?

Dotacje na rozwój firmy można zdobyć zarówno ze strony polskiego rządu, jak i w ramach wybranych konkursów organizowanych przez Unię Europejską. Podpowiadamy, jak się o nie starać skutecznie – szczegóły poniżej.

Wsparcie na innowacyjne projekty
Przede wszystkim jednak projekt musi być innowacyjny, czyli kreatywny, inny – może to być między innymi ulepszenie danej usługi czy realizacja nowego pomysłu. Innowacja to przede wszystkim wdrożenie autorskiego, odrębnego projektu albo udoskonalenie już funkcjonującego – w ofercie firmy lub na rynku. Ulepszenie to polega zwykle na wykorzystaniu nowych rozwiązań. Można też wprowadzić wybrane innowacje na innej płaszczyźnie działalności – jak kanały sprzedaży, sposób komunikacji z klientem, narzędzia marketingowe itd.

Sprawdź szczegóły tutaj.

Wsparcie dla przedsiębiorców z Unii Europejskiej
Pomoc finansowa pochodząca z Unii Europejskiej jest możliwa w ramach różnych konkursów i programów opartych na innowacyjnych pomysłach – będą to na przykład takie programy, jak Polska Wschodnia, Inteligentny Rozwój czy też Regionalne Programy Operacyjne, a przedsiębiorców działających na terenach wiejskich obejmuje m.in. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. O środki z Unii mogą ubiegać się osoby pełnoletnie, które u nie prowadziły działalności gospodarczej w ciągu ostatniego roku.

Przede wszystkim warto poznać szczegóły dotyczące różnych programów, porównać ich zasady i wybrać ten, który najbardziej pasuje do naszej działalności. Najważniejsze jest ustalenie swojego celu i dopasowanie go do programu – pozostaje już tylko prawidłowo wypełnić i złożyć wniosek oraz ew. załączniki. Szczegóły, jak to zrobić możliwie najlepiej, zwykle można znaleźć na stronie internetowej z informacjami dotyczącymi wstępnie wybranego programu. Po wydaniu pozytywnej opinii merytorycznej pozostaje jedynie podpisać umowę o dofinansowanie i skorzystać z środków na rozwój działalności.

Wsparcie dla przedsiębiorców ze strony rządu
Jednym ze sposobów na uzyskanie wsparcia finansowego są programy realizowane przez polski rząd. Przepisy umożliwiają bowiem przedsiębiorcom pragnącym zastosować innowacyjne rozwiązania w swojej działalności skorzystać z o ulg badawczo-rozwojowych. Na przykład – od podatku można odliczyć tzw. koszty kwalifikowane, czyli wydatki, które zostały przeznaczone na zakup materiałów koniecznych do rozwoju działalności badawczo-rozwojowej, narzędzi, urządzeń itd.

KwK, foto: StartupStockPhotos / Pixabay