Newsy

PKN Orlen podejmuje walkę z szarą strefą podatkową

Szara strefa podatkowa jest szczególnie groźna dla krajowej gospodarki oraz samych klientów. Stacje paliw PKN Orlen podjęły właśnie działania, które mają ją zwalczyć.

Polski koncern naftowy dołączył ostatnio do programu „Podatkowe Fair Play”, popartego przez Ministerstwo Finansów. Celem akcji jest uszczelnienie systemu podatkowego i zlikwidowanie tzw. szarej strefy podatkowej. Niestety, klienci często nie mają pojęcia o jej istnieniu i o tym, że może ona zostać wykorzystana przeciwko nim samym.

Spółka PKN Orlen wraz z początkiem maja zaczęła namawiać klientów do odbierania paragonów. Dlaczego jest to aż tak ważne? Ponieważ taki paragon, który trafiłby w ręce niepożądanej osoby, mógłby być podstawą do wystawienia fałszywych, pustych faktur. Przestępcy wykorzystują je do wyłudzania podatku VAT od niczego nieświadomych klientów. Aby do tego nie doszło, wystarczy wziąć paragon ze sobą, podrzeć go i wyrzucić do kosza. PKN Orlen, znając jednak tendencję konsumentów do pozostawiania dowodów zawarcia transakcji na stacji, zaproponował im specjalne pojemniki. W maju i czerwcu były one umieszczane w wybranych punktach sprzedaży paliw, a pracownicy na oczach klientów sami wyrzucali do nich przedarte na pół paragony.

Od lipca 2017 r. program ma działać na wszystkich stacjach benzynowych PKN Orlen. W Polsce jest ich ponad 1700 – zarówno własnych, jak i franczyzowych. Od teraz klienci tych punktów będą mogli skorzystać na nich ze skrzynek, dzięki którym upewnią się, iż ich paragony nie dostaną się w niepowołane ręce.